Hamile iken sigara tüketmenin hem anne adayları için hem de doğuracakları bebekler için çok büyük zararları vardır. Bu zararlar sadece hamilelik döneminde içilen sigaralardan ibaret değildir. Genel olarak kadınların yakmış olduğu her bir sigara, ileride anne oldukları zamanlarda, bebeklerin sağlıksız doğmaları üzerinde çok büyük bir şekilde rol oynayacaktır. Bu bulgular kadından kadına değişse de , gebe kadınların içtikleri sigaraların yaratmış olduğu sonuçlar sabittir. Yani bebeğe zarar verdiği inkar edilemez ve bilimsel bir gerçektir. Bu nedenle de anne adayları bir an önce sigarayı bırakmalı ve bebeklerinin sağlıklı bir şekilde dünyaya gelme hakkını onların elinden almamalıdırlar. Gebelik döneminde sigara içmenin zararları şu şekildedir;

 • Bebeklerin düşük olma ihtimali bir hayli yüksektir.
 • Sigara içme oranına bağlı olarak bebeklerin erken doğum süreleri artar. Anne karnında yeterince gelişmeyen bebekler, doğum sonrasında ciddi hayati tehlikelerle karşı karşıya kalırlar.
 • Bebeklerin rahim içinde ölmeleri söz konusu olur.
 • Hamile iken sigara içmek vajinal kanamaları da beraberinde getirerek bebeklerin tutunmalarını en aza indirger.
 • Plasentanın anormal biçimde yerleşmesi ortaya çıkar. Yani bebek eğişi öne gelir ve erken tanı konulmazsa bebek ölümü gerçekleşir.
 • Hamile iken sigara içmek plasentanın erken ayrılmasına neden olabilir. ( Bebekler plasenta ile rahim içinde sağlıklı bir şekilde işlev görür. Dorum gerçekleştiği sırada ayrılır. Erken ayrılması durumunda hem annelerin hem de bebeklerin hayatı tehlikeye girer.)
 • Prematüre bebek olma riski yakılan her sigara da artar.

Son zamanlar da meydana gelen düşük doğumlar ve bebeklerin anne rahmi içerisinde ölmesi durumu büyük bir oranla sigaranın yaratmış olduğu sebeplerden kaynaklanmaktadır. Bu nedenle hamile iken sigara içilmemesi gerekmektedir. Özellikle de gebelik döneminin 2 ila 3. ayları oldukça hassas olan dönemler olacaktır ve bu dönemler de sigara tüketimi varsa kesinlikle sonlandırılması gerekmektedir.

Gebelik Bitiminde Bebekleri Bekleyen Sağlık Sorunları

Gebelik dönemi boyunca sigara içen ve bu durumu düşük bir ihtimal dahi olsa atlatan ve çocuğunu düşük yapmadan dünyaya getiren anne adayları, gebelik bitimi sonrasında bebeklerinin sağlıksız olarak meydana geldiklerini görüyorlar. Sigaranın zararları sadece gebelik süresi boyunca değil, hamileliğin son bulduğu zamanlarda da acı bir şekilde kendisini göstermektedir. Hamilelikte sigara içmenin çocuk sağlığına verdiği olumsuz etkiler şu şekildedir;

 • Hamile iken sigara içildiği zamanlar da bebekler, duman dolu bir rahim içine hapsolur ve buna bağlı olarak kalp ritimlerinde belirgin bir şekilde artış olur.
 • Hamilelik dönemindeki içilen her sigara bebeklerin solunum yollarında ciddi tahribata yol açar. Çoğu zaman nefes almanın durmasına dahi neden olabilir.
 • Bebekler her an ani ölüm riski ile karşı karşıya kalırlar.
 • Hamile iken sigara kullanımı bebeklerin hiperaktif bir yapıda doğmalarına neden olur ve bu durum zamanla bedensel ve zihinsel kusurları meydana getirir
 • Aynı zamanda hamile iken sigara içen annelerin çocukları içmeyenlere oranlar daha kısa boylu olurlar.

Son zamanlarda bilimin oldukça çok ilerlemesine bağlı olarak sigaranın zararları da bir hayli artmış durumdadır. Özellikle de gebelik döneminde sigara kullanımı, alkol kullanımıyla eşdeğer görülmüştür. Hamileyken sigara içen annelerin yakmış oldukları tek bir sigara bile, anne karnındaki bebeğin oksijen seviyesinde ciddi anlamda azalma meydana getirecektir. Bu da bebeğin daha az oksijen almasına neden olacak ve onu prematüre bir bebek yapacaktır. Bu nedenle bir an evvel hamile kadınların sigarayı bırakmak istiyorum.‘ demeleri ve büyük bir azim göstermeleri gerekmektedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir