Dünyada milyonlarca tiryakisi olan sigaranın zararlarıkısaca liste yaptık. Sigaranın bu kadar çok tüketilmesindeki başlıca neden, insanların sigaranın neden olduğu hastalıklar konusunda bilinçsiz olmasından kaynaklanıyor. Şimdi sigaranın başlıca hangi hastalıklara yol açtığını beraber inceleyelim:

  1. Bağımlılık: İçerdiği nikotin nedeniyle eroin gibi bağımlılık yapmaktadır.
  2. Sırt ve Bel Ağrısı: Sigara içmek bel ve sırt ağrılarının tedavisini engeller. Çünkü sigara içen kişilerde omurilikte bulunan disklere yeterli oksijen gitmez.
  3. İlaca Karşı Bağışıklık: Sigara kullanan kişilerde bir ilacın etkili olabilmesi için fazla dozda alınması gerekir. Bu nedenle bir süre sonra vücut bu ilaçlara karşı bağışıklık kazanmakta ve ilacın etkisini göstermesini engeller.
  4. Kısırlık: Sigara kısırlığı tetikleyen bir maddedir. Evli çiftlerden birinin sigara içmesi çocuk olmama riskini 3 kat arttırır.
  5. Menopoz: Kadınların sigara içmesi beklenenden 5 ila 10 yıl arasında menopozun daha erken görülmesine neden olur. Bu da kemiklerin daha erken incelmesine ve erimesine neden olmaktadır.
  6. Erken Yaşlanma: Sigarayı uzun süre kullanan kişilerde daha erken yaşlanma görülür. Sigara kırışıklık oluşumuna neden olur ve cildin yapısını bozar. Bununla birlikte dişlerde sararma ve tırnakların sağlığının bozulmasına neden olur.
  7. İyileşme Zorluğu: Sigara içen kişilerde iyileşme geç olur. Çünkü yaraların daha geç kapanmasına neden olur. Ayrıca ameliyat sonrası yaraların kapanmamasına bile neden olabilir.
  8. Diş Kaybı: Sigara kullanıcılarının çoğunda dişlerin erken çürüdüğü ve döküldüğü gözlenmiştir.
  9. Kanser: Günümüzün en sık duyulan kimsenin yakalanmak istemediği hastalıktır kanser. Sigara içicilerinde kanser daha sık görülür. Birçok çeşidi olan kansere karşı vücut direnç gösteremez.

Elbetteki sigaranın zararları bunlarla sınırlı değil. Tiryakilik süresi ne kadar uzarsa hastalıklara yakalanma ihtimali o kadar artıyor. Bu yüzden en kısa zamanda bırakmak önemli. Aslında bırakmak sorunları halletmiyor. Toplumca bilinçli ve hassas davranmak, küçüklere eğitici bilgiler sağlayarak onların da içmemesi gerektiğini aşılamak şart. Yapılan bir araştırmaya göre, sigaraya başlayanların % 82’si başkalarından görerek alışıyor. Bu görerek başlayanların % 64′ de ebeveyn ya da yakın ailedeki içen birinden örnek alıyor. Son yıllarda ülkemizde konulan sigara yasakları bir miktar olumlu etki etse de, yasakların daha katı ve takip edilir olması gerekiyor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir