Sigara insan sağlığını zarara uğratan ve kötü alışkanlık haline gelen günlük hayatta devamlı olarak kullanılan bir zehirdir. Zehirden kastımız sigaranın içeriğinde bulunan değişik kimyasal zehirlerin birleşerek sağlığı olumsuz yönden etkilemektedir. Sigaranın vücuda ve çevreye yaptığı zararı aklınıza bile getiremezsiniz.

Sadece keyif ve özentiden başlayan ve sigara içen insanlar hayatları boyunca devam etmektedir. Artık sigara yaşının genel olarak düştüğü ve bu oranın içler acısı olduğu bilinmektedir. Sigara kullanan kişilerin sigaraya bağımlı olarak yaşadıkları ve zaman içinde vücudunda değişiklikler olmaktadır. Sigaranın dumanı kişinin kendine hastalık verdiği gibi ailesine de zarar vermektedir. Sigaranın neden olduğu hastalıklar vardır.

Bunlardan bazıları sırt ve bel ağrısı yaşamaları erkekteki spermin azaltıp çocuk sahibi olamamaları yüz ve ciltte kırışıklıklara sebep olarak değişmesine sebep olmaktadır. Sigarayı bırakmak istiyorum diye düşünen birçok insan öncelikle azaltarak bu işleme başlayabilirler. Burada önemli olan aslında sigara içen bir insanın beyninde bitirmiş olması gerekmektedir. İnsanın bilinçaltı olan düşüncelerini sigarayı bırakmak ve hastalıklara yakalanma korkusu ile bırakmak oldukça önemlidir.

Sigara bırakma kararı aldığınız anda çevrenizden destek ve yardıma ihtiyacınız olabilir bu yüzden psikoloji uzmanına başvurarak bu zamana kadar neden içtiğinizi ve bırakmak istediğinizi paylaşabilirsiniz Sigara dumanını içinize çektiğiniz için ciğerlere ve diğer organlara zarar vermektedir. Ayrıca kalp ve damar hastalıkları kanda değişimler ve daha birçok hastalığı beraberinde getirmektedir.

Sigarayı içip bırakmak isteyen kişilerin beslemesine dikkat etmesi gereklidir. Sigarayı bırakmak istiyorum diye düşünen herkes kilo alma korkusu ile yaşamaktadırlar. Son yıllarda ortaya çıkan elektronik sigara kullanarak bırakanlarda mevcut.

Sigarayı bıraktığınız anda vücutta değişiklikler olmaktadır. Bu yüzden sağlık için önemli rol oynayan sigaranın zararlarını insanlara anlatarak sigarayı bırakma konusunda yardımcı olabilirsiniz. Grup toplantılarına katılarak bilgi sahibi olabilir ve hayatın ne kadar güzel olduğunu bir kez daha hatırlayarak sağlıklı bir yaşam seçebilirsiniz. Sigarayı bıraktığınız anda sağlıklı günler artık sizi bekliyor.

Hazırlayan: Yrd.Doç.Dr Ceyda Ekinci

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir