Sigara tiryakileri de dahil olmak üzere sigaranın içindeki maddelerin ne denli zararlı olduğu konusunda insanlar bilinçli olsa da, bir çok zorluktan dolayı sigarayı bırakmaya teşebbüs edememektedirler. Halbuki insanların bu konuda biraz olsun direnç gösterebilmesi neticesinde sigarayı bırakmak, kesinlikle aşılamayacak bir zorluk değildir. Ülkemizde her yıl sigara içimine bağlı olarak çeşitli hastalıklara yakalanarak sağlığı ciddi derecede tehlikeye giren insanlar bulunmaktadır ve bu insanların çoğunun sonu çoğunlukla ölüm ile sonuçlanmaktadır. Çünkü vücutlarında barındırdıkları nikotin onların hayata tutunmasını engellemekte ve sürekli olarak insan vücuduna girmek için aşırı derece istek uyandırmaktadır. Bu nedenle de vücutta direnç düşmekte, bağımlılık isteği artmakta ve bu yüzden insanlar hastalıklara karşı savaşamayarak sigaraya yenik düşmektedirler.  Bu sebeplerden ötürü sigarayı bırakmak en doğru yoldur ve sigarayı bırakmanın sizler için bir çok faydası bulunmaktadır. Bu bilgilerin ardından sigarayı bırakmak isteyen siz değerli ziyaretçilerimize, sigarayı bırakmanın faydalarını ve bıraktıktan sonra vücudunuzda ve hayatınızda meydana gelecek olan değişiklikleri biraz anlatalım.

  • Sigarayı bırakmanın ilk faydası 20 dakika içerisinde kendisini göstermektedir. İnsanların vücutlarına aldıkları oksijen miktarında ciddi anlamda artış olmakta ve böylece nikotinden kaynaklanan oksijen azlığı ve kirliliği bir süre sonra vücuttan atılmaktadır.
  • Sigara içmeye bağlı olarak insanların kalp atışındaki hızlanma bir süre sonra normal ritmine dönecektir. Belli bir süre sonra akciğer hastalıklarına yakalanma riski ortadan kalacaktır.
  • Kansere yakalanma riski en aza indirgenecektir. Sigara içmeyenlerin vücudu içenlere göre hastalıklarla savaşmak konusunda daha kuvvetli olacaktır.
  • Kadınları özellikle sigarayı bırakma konusunda teşvik edecek olan bu madde, sigarayı bıraktıktan sonra sarkmaların, kırışıklıkları ve cilt kanseri riskinin yok edildiğini belirtmektedir.
  • Diler daha beyaz kalır, tırnak altı derilerindeki sararmalar ortadan kalkar ve her şey normal seyrinde devam etmeye başlar.
  • Anneler ve bebekler daha sağlıklı olur. Bebeklerin düşük riski azalır.
  • Sigara kullanan insanların amfizem hastalıklarına yatkınlık oranları oldukça fazladır. Sigara bırakıldığında bu yatkınlık tamamen ortadan kalkar. Solunum yolları kendi kendini onarmaya başlar.
  • Bulunduğunuz ortamlar da oksijen daha temiz kalır ve yaşam için gerekli olan bu maddeyi en saf hali ile vücudunuza alırsınız.
  • Tüberküloz gelişimine katkı sağlayan nikotinin vücuttan atılmasıyla beraber bu ciddi hastalığa sahip olma durumu en aza indirgenir.

Sigarayı bırakmak insanların psikolojik durumlarına da çok ciddi anlamda etki yapmaktadır. Sıkıntı ve stresten kaynaklanan sigara içimi, içmeme durumunda her sorunu insanın kendi kendine çözebileceğini gösterir. İnsanların hayatlarında normal olarak seyretmeyen bazı durumlar konusunda kendi çözüm yöntemlerini üretmek konusunda yardımcı olur. Böylece sigaranın sağladığı uyuşukluk durumu ortadan kalkar ve insanlar sosyal yaşamlarında daha aktif olmaya başlarlar. Bu aktiflik beraberinde mutluluk ve huzuru getirecektir. Aynı zaman da sigarayı bırakmak diğer insanlarında pasif içici ( Bu insanlar sigara içenlerle aynı derecede çeşitli hastalıklara yakalanma riski taşırlar.) durumuna düşmesine engel olacaktır. Yani diğer insanlara da zarar verme eğilimi ortadan kalktığı için insanlar kendilerini daha iyi ve rahat hissedeceklerdir. Bu nedenle sigarayı bırakmak istiyorum diyorsanız en yakın sağlık kuruluşlarına başvurunuz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir